۱۳۹۵ فروردین ۶, جمعه

پرتوی از پیامهای نوروزی رئیس جمهور برگزیده مقاومت

وقتی پیامهای رئیس جمهور برگزیده مقاومت خانم مریم رجوی را میخواندم به این توجه داشتم که ببینم هر کدام چه نکته ویژه ای دارد و در معنای کلمات و در عمق آن چه پیام و پیامهایی نهفته است.

 حتماً خیلی ها با این نگرش به پیامها به نتایج و درک بیشتر و بالاتری نیز رسیده اند امّا من با خواندن این پیامها در یک لحظه، تاریخ گذشته میهنم ایران برایم مجسم شد. حملات بزرگی که به ایران شده و در خاطره ملّت ما ثبت شده است. و برایم مجسم شد که چه  مقاومتها و جانفشانی هایی انجام شده تا این پیام به ما برسد.غیرتمندانی که نامشان فقط در استعاره اسطوره ها آمده است.
  معمولا انسانها چیزهای بزرگ را میبینند. ساختمانهای بزرگ، سبزه زارها، جنگلها، سیلابها، امواج سهمگین دریا، و ... اما کسی آجرهای کوچک یک بنا ونقش سنگریزه ها، علفچه ها ، درختها، قطرات آب، و...ذرات  تشکیل دهنده آن عظمت را کمتر توجه دارد.
 در سال 21 هجری شمسی (642 میلادی) ایران دچار حمله وحشیانه اعراب شد. واقعیت اینستکه ایرانیان به استقبال دینی رفتند که اولین پیامِ پیام آورِ آن و اصلی ترین شعار آن وحدت و یگانگی است. و به تَبَعِ آن برادری و رحمت و بخشایش است. اما پس از شکست یزدگرد و سقوط شاهنشاهی ایران مردم با حکومت هایی روبرو شدند که خیلی بیشتر از فئودالها وشاهان ستمگرِ قبلی به مردم ظلم و ستم روا میداشتند. حتی کمترین احترامی به عقاید و سنتهای مردم نمیگذاشتند. اینجا بود که سنتهای پاک گذشته، بصورتی درآمد که تک تک مردم و ایرانیانی که اسلام را بعنوان یک پیام الهی پذیرفته بودند با حفظ این سنتها مقاومتی را بنا نهادند که سالها بعد تبدیل به فرهنگی شد که ستمگران حاکم نیز ناچار به پذیرش آن شدند ولی تلاش کردند تا آنرا از محتوای مبارزاتی آن خالی کنند.
  رهبران ذیصلاح مردم در آن زمان به رهبری و جهت دادن به این سنتها پرداختند. از جمله دعای معروف " یا مقلب القلوب و الابصار" است که منصوب به امام جعفر صادق ( امام ششم شیعیان ) است و به سنتهای کهن ایرانیان رنگ تقدس اسلامی میدهد. دعایی که بطور ضمنی احترام به آئین پاک همه پیامبران است و آخوندها در باره آن سکوت میکنند. در این روزها خودمان شاهد نحوه برخورد رژیم با سنت چهارشنبه سوری بودیم. دیدیم که تئوریسین بزرگ مرتجعین (مطهری) با اهانت به همه ایرانیان و سنتها، آنرا احمقانه و عمل احمق ها  توصیف کرده است؛ اما پیروان او امروزه از ترس گُر گرفتن آتش قیام مردم، قاشق ژنی و فالگوش را توصیه میکنند. در سالهای پس از کودتای ننگین 28 مرداد علیه حکومت مردمی و قانونی دکتر مصدق، سنت برافراشتن آتش در کوههای مشرف به تهران بیانگر اعتراض به تجاوز بیگانگان وحکومت غیرقانونی و ستم مزدوران وطن فروش شده بود.
بعنوان نمونه در همین امروز شاهد هستیم که چگونه مردم بیگناه و ستمدیده ما با گرفتن جشن چهارشنبه سوری و نوروزآنرا به یک عمل انقلابی و اعتراضی تبدیل نموده اند.رژیم ضدبشرنیز درست همانند نیاکان تاریخی اش اعراب وحشی بَدَوی که بنام اسلام به تخریب بزرگترین آثار تمدن و فرهنگ آن زمان پرداختند اکنون به جنایت و سرکوب میپردازند.
اخبار زیر که تیترهای آنرا ملاحظه میکنید بخشی از اخبار سرکوب در این چند روز است. 

آری همه کسانی که به برگزاری این جشن ها و برگزاری اینگونه سنت ها در راستای سرنگونی این  رژیم پلید میپرداند واز پرداخت بها نمی هراسند خود را به اسطوره هایی پیوند میزنند که از تاریخ گذشته با فداکاریها به آنها رسیده است و خود آفریننده اسطوره هایی میشوند که در ذهن تاریخ ما جاودانه میگردند.
وقتی ویدئوی چهارشنبه سوری زندانیان سیاسی گوهردشت را با مراسم چهارشنبه سوری جوانان تهران و سایر شهرها میبینیم؛ همه مراسم چهارشنبه سوری در سراسر دنیا، تبدیل به حماسه هایی میشوند که فرزندان مریم رهایی با پرداخت بهای سنگین چه در زندانها و سیاهچالها و چه در زیر موشک باران تروریسم افسار گسیخته رژیم  یک سنفونی جاودانی را به نمایش میگذارند.
 این اسطوره ها بسرعت در پیام خواهر مریم به گُل مینشیند و از آمریکا تا اروپا به کلماتی تبدیل میشود که عمل صالحِ حماسه آفرینان از لیبرتی تا گوهردشت و اوین را به هم گره میزند.

نوروز به‌ چه معنی است:‌

نو شدن طبیعت، نو شدن سال، نو شدن زمانه،

نو شدن دل‌ها و بینش‌ها و نو شدن سرنوشت.
پس‌، نوروز فراتر از جشن سال نوست.
 این بخشی از نگرش مردم ایران به جهان است‌.


تک تک مردم ما که حتی در دل خود برای رهایی از دست این حکومت ضدبشر دعا کردند قطرات یک موج عظیم و توفانی هستند که حتمیت وقوع آنرا آمدن بهار تأکید میکند.
در پیام  حلول سال نو
 برگزار کنندگان جشن  نوروز را با پاکترین ریشه آن زرتشت وصل میکند وبه عبارتی قرآن (پیام خدا) و سنت( گفتار وکردارپیامبر) را پیوند میدهد و میگوید:
باشد که بنا به دعای زرتشت:
منش بد شكست بيابد، منش نيك پيروز شود،
دروغ شكست بيابد و راستي بر آن چیره شود.
درپیام دیگری که به برگزار کنندگان جشن نوروز در پارلمان انگلیس میفرستد در  یک عبارت کوتاه درخت حماسه هایی که برای برپا نگهداشته شدن این سنت ها فدا کاریها کرده اند را به گُل مینشاند و آنرا به جهان معرفی میکند. آنهم نه برای فرد و شخص آنها بلکه برای هدفی که آنها خود را بخاطرش فدا کردند.

نوروز مهم‌ترین عید ایرانیان و یک جشن هزاران ساله‌ است.
 اسطوره‌ها، داستان‌ها و سروده‌ها در تاریخ ایران باستان، نوروز را ‌یکی از مهم‌ترین پایه‌های فرهنگ ایرانی کرده‌ است. 

نوروز به‌ چه معنی است:‌
نو شدن طبیعت، نو شدن سال، نو شدن زمانه، نو شدن دل‌ها و بینش‌ها و نو شدن سرنوشت. پس‌، نوروز فراتر از جشن سال نوست. این بخشی از نگرش مردم ایران به جهان است‌.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر