۱۳۹۴ بهمن ۲۹, پنجشنبه

ایران- بختکی بنام «اقتصاد سایه ای»


Submit to Twitter
ااقتصاد سایه ای در ایران در دست سپاه پاسداران
اقتصاد سایه ای یا همان اقتصاد مافیایی، شیوه ای است که تمامی فعالیت های اقتصادی رایج را دربرمی گیرد ولی در محاسبات «تولید ناخالص ملی» نه تنها ثبت نمی شود، بلکه به هیچ مرجع قانونی نیز پاسخگو نیست. براین اساس می توان به ابعاد خسارات وارده از این شیوه اقتصادی که عمدتا بر قاچاق و یا فعالیت های زیرزمینی استوار است، مانند حجم درآمد ها، عدم پرداخت مالیات، روشن نبودن نرخ بیکاری و یا میزان تورم پی برد.
در این رابطه سایت حکومتی الف (22 بهمن 1394) در گزارشی تحت نام «ایران در قعر جدول آزادی اقتصادی» به نقل از بنیاد «هریتج در آمریکا» می نویسد: «19 درصد از حجم اقتصاد ایران، سایه ای است».
به نظر کارشناسان مسائل اقتصادی در دولت آخوند روحانی روند اقتصاد زیرزمینی همچنان روبه افزایش است. سایت حکومتی اقتصاد آنلاین 19 بهمن 1394(در این رابطه به نقل از یک گزارش داخلی حکومت می نویسد: “برای نمونه مجمع تشخیص مصلحت نظام آذر ماه همین امسال با انجام یک پژوهش اقتصادی از نقش پررنگ اقتصاد زیرزمینی در تولید ناخالص داخلی خبر داده بود. برآوردهای این نهاد از سری زمانی اقتصاد زیرزمینی نشان می‌داد که در دوره زمانی 1353 تا 1392، اقتصاد زیرزمینی روندی افزایشی داشته است. هرچند که براساس این گزارش نیمه اول سری زمانی مورد بررسی نقش اقتصاد زیر‌زمینی در تولید ناخالص داخلی، فراز و نشیب‌هایی دارد اما در دو دهه گذشته این نقش روندی کاملا صعودی داشته است. به‌گونه‌ای که اندازه آن از هفت درصد تولید ناخالص داخلی در سال 1353 شروع شده و به 20 درصد در سال 1373 رسیده است. این اثر سال 1392 تا 38,5 درصد افزایش پیدا می‌کند».

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر